Teknoloji

TSK’nın Muhtemelen Hiç Görmediğiniz 10 Teknoloji Silahı

TAI TF-X

Geçmişe nazaran bilhassa son senelerde uygulanan detaylı Ar-Ge çalışmaları ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teknolojik silah kuvveti günden güne arttırılmakta . Biz de o ilgi çeken teknolojik silahlardan bazılarını sizlere tanıtmak istedik.

1. TAI TF-X

TAI TF-X

TUSAŞ TF-X ya da TAI TF-X, TUSAŞ tarafınden şekil verdiği Türkiye’nin 2020’li senelerde seri üretim adımına getirmeyi planladığı jet eğitim uçağı ve muharip uçak dizayn ve üretim projesidir.

5. Nesil savaş uçakları sınıfında, sahip olacağı aviyoniklerle ve radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretilecek, radarda düşük görünürlüklü bir beden dizaynına sahip olması hedeflenen TF-X olarak adlandırılan uçağın 2011 senesi itibariyle TUSAŞ tarafınden kavramsal dizayn adımı başlatılmış olup kavramsal dizayn çalışmaları 2013 senesi içerisinde tamamlandı.

Kaynak


2. TOROS 230/260

toros füzeleri

Yurt içerisinde orta ve uzun menzilli güdümsüz topçu roketi silah sistemi ailesi geliştirilmesi projesidir. En uzun menzilleri 65 ve 110 km olan iki adet roket, bunları fırlatacak silah sistemi ve bu çalışmalara asli teşkil eden çok kritik teknolojiler geliştirilmiştir. Halen yürütülmekte olan çalışmalarda fırlatıcı vasıta prototip üretimi gerçekleştirilmektedir. Tamamen yerel mühendislik ürünü olan TOROS, dünyanın en iyi topçu roketi sistemleri arasında yer almaktadır. Gelişmeye açık olan ve dışsatım potansiyeli belirleme edilen TOROS projesinde geliştirilen teknolojiler ve edinilen birikim ile daha eskiden hayal bile edilemeyen projelerin önünü açarak, çok spesifik sistem ve teknoloji projelerinin vatan içerisinde başarı ile gerçekleştirilebileceği kanıtlanmıştır. Proje kapsamında, çok sayıda alt sistem yer denemesi ve sistem uçuş denemesi gerçekleştirilmiş ve bütün denemeler başarı ile sonuçlanmıştır.

Kaynak


3. HİSAR Füzeleri

Hisar Füzeleri

HİSAR Füzeleri, askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması hedefi ile savaş uçaklarına, taarruz helikopterlerine, seyir füzelerine ve insansız hava vasıtalarına karşı sarfedilen hava savunma füzeleridir. HİSAR füzeleri aile bütünlüğü içerisinde modüler yapıda, değişik platform entegrasyonlarına ve değişen atış denetim ve komuta denetim altyapılarına birleşik şekilde tasarlanmıştır.

Kaynak


4. Sapan

SAPAN
TÜBİTAK tarafınden geliştirilen ilk milli elektro manyetik silah Sapan, yalnızca enerji kullanarak barutsuz mermi atabiliyor. Elektro manyetik enerji vasıtası ile mermiler, sesin 10 katı süratte hedefe ulaşabiliyor. Sapan’ın testleri 2014 senesinde yapılırken ilk prototip üretimi de tamamlandı. Dünyada elektro manyetik top teknolojisini üretebilen yalnızca iki firma bulunuyor.

Kaynak


5. Mızrak

MIZRAK

TSK’nın zırh delici tanksavar gereksinimlerini karşılamak hedefiyle tasarlandı. Orta menzilli (OMTAS) ve uzun menzilli (UMTAS) füzeleri Mızrak-O ve Mızrak-U olarak adlandırıldı. Mızrak-U 8 kilometre, Mızrak-O ise 500 metre menzile sahip bulunuyor. Gündüz ve gece, bütün hava koşullarında ateşlenebiliyor. Mızrak füzeleri ATAK T-129 helikopterlerine uygulanacak.

Kaynak


6. MC  28 SA

MC 28 SA

Özel polimer bedene sahip olan MC 28 SA, çağdaş silahlarda sahip olunan olan güvence düzenine de sahip. Sonradan entegre edilebilmesi ile kendi bölümünde dünyada bir ilk olan tabancanın emniyet mandalları da opsiyonel.

Bunların yanında MC 28 SA, gövde ve şarjör grubu aynı kalacak şekilde 9 milimetreden 40 kalibreye geçiş yaparak gene kendi bölümünde dünyada bir ilki başarmakta.

Kaynak


7. SOM Seyir Fuzesi

SOM Seyir Füzesi

SOM Seyir Füzesi, TÜBİTAK SAGE tarafınden geliştirilen, üretimi ise ROKETSAN tarafınden yapılan yüksek kesinlikli, kara, deniz ve hava platformlarından atılabilen yeni kuşak bir seyir füzesidir. 2006’dan beri geliştirilen füze, Türkiye’nin yerli imkanları ile, kuş-bakışı 180 km uzaklıktaki sabit ve dinamik hedefleri vurmak amacıyla ürettiği ilk füzedir. İlk versiyonunda 230 kg savaş başlığına sahip olan toplamda 600 kg ağırlığındaki füze, bütün hava şartlarında vazife yapabiliyor.

Kaynak


8. ALTAY

Altay Tankı

Türkiye’nin en büyük kara platform projesi kapsamında geliştirilen ALTAY, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ileriki gereksinimlerine yanıt vermek üzere tasarlanmıştır.

Son teknolojiyi kullanan ALTAY artılmış bekaa kabiliyeti, hareket kabiliyeti ve atış kuvvetine sahiptir.

Altay tankı seri üretimi amacıyla vakit çizelgesine de yer verildi. Buna göre, şirket seçimi 2017’de yapılarak sözleşme imzalanacak. 2018-2019’da üretim hattı ve kalifikasyon testleri tamamlanacak. 2020’de ise 15 adet, 2021’de 20 adet tank üretilecek.

Kaynak


9. Nüfuz Edici Bomba

Nüfuz edici bomba

Nüfuz Edici Bomba (NEB), yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere geliştirilen, Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisine sahip, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmattır. Nüfuz Edici Bomba (NEB) testlerde hedefleri başarı ile vurarak, suni ya da mağara gibi natural sığınakları yok edebiliyor.

Kaynak


10. CENKER Projesi

cenker

ASELSAN’ın sunduğu CENKER projesiyle birlikte Türk askeri giyilebilir bilgisayar, akıllı gözlük ve saat kullanarak bu görüntüye kavuşacak!

İlk etapta Özel Kuvvetler amacıyla fikir edinilen düzenin yakın ileride piyade birliklerinden başlayarak arazide vazife yapan bütün birimlerde kullanılması planlanıyor.

Diz ve dirsek koruma kullanan geleceğin Türk askerinin silahı ise NATO’nun 42 ağırlaştırılmış testini dünyada geçtiğimiz tek silah olan MKE’nin ürettiği yeni kuşak piyade tüfeği MPT-76 olacak.

Kaynak


 

Leave a Comment

/* ]]> */