Bilim

Saç Telinden Bin Kat Daha İnce Olan Nano-Hologram İle Tanışın

Yeni hologram teknolojisi

Bilim insanları, 3 Boyutlu gözlük kullanılmadan görülebilen ve insanın saçından 1000 kat daha incelikte olan nano-hologram teknolojisini tasarladı.

Saç telinden bin kat daha ince nano-hologram ile tanışın.

RMIT Üniversitesi’nden hatırı sayılır bir kişi olan Profesör Min Gu önderliğindeki  bir ekip, 3 Boyutlu gözlük kullanılmadan görülebilen ve insan tüyünden bin kat daha ince olan nano-hologram teknolojisini tasarladılar.

“Geleneksel bilgisayar tabanlı hologramlar, elektronik cihazlar için aşırı büyüktür fakat bizim aşırı ince hologram teknolojimiz bu sınırların önüne geçmiştir” diyen Gu, sözlerine şu şekilde devam etmektedir: “Ayrıca nano-hologram teknolojimiz, büyük ölçekli kullanımlar ve seri üretim için tasarımlarımızı uygun hale getiren basit ve hızlı bir doğrudan lazer yazı sistemi kullanılarak üretilmektedir.”

“Tıbbi tanıdan; eğitime, veri saklamaya, savunmaya ve siber güvenliğe kadar birçok yere parmağını bulayan 3 Boyutlu hologram teknolojisinin bir dizi endüstriyi alt üst edeceği düşünülmektedir. Ve bu araştırma, bu devrime bir adım daha yaklaştırmaktadır.”

Geleneksel hologramlar, ışığın şeklini üç boyutlu derinlik yanılsamasını verecek şekilde ayarlarlar. Fakat yeterli faz kaymalarını oluşturmak için, bu hologramların optik dalga boylarının kalınlığında olması gereklidir.

RMIT Araştırma Ekibi, Pekin Teknoloji Enstitüsü (BIT) ile birlikte çalışarak, bu kalınlık limitini topolojik yalıtkan malzemesine dayanan 25 nanometre hologramla kırdı. Bu özgün kuantum malzemesi, yüzey tabakasında düşük kırılma indeksini barındırır ancak hacimde aşırı yüksek kırılma indeksine sahiptir.

BIT’den Gaolei Xue’yle birlikte çalışmayı kaleme alan Dr. Zengyi Yue ifadelerini şu şekilde dile getirmektedir: “Bu araştırma için bir sonraki adım, 3 Boyutlu görüntü destekli bir LCD ekran üzerine yerleştirilebilen dayanıklı ince film tabakası geliştirmek olacaktır.

“Bu, nano-hologram teknolojisinin piksel boyutunu en az 10 kat daha küçültmek demektir.”

“Şüphesiz ki, çeşitli yüzeylerde kullanılabilen esnek ve elastik ince filmleri oluşturmayı amaçlıyoruz, bu sayede holografik uygulamaların da ufkunu genişletiyoruz.”


Kaynak:https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170518083031.htm


 

Leave a Comment

/* ]]> */